Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ORGANİK PAMUK


Organik pamuk tarımı ile ilgili çalışmalar 70'li yıllardan itibaren dünyada gelişmeye başlayan çevre bilincinin bir sonucu olarak ilgi görmeye başlamıştır. Çevre kirliliği kavramını oluşturan önemli etkenlerden birisi olan tarımsal kirlilik, günümüzde doğal yaşam dengesi düşünülmeksizin uygulanan modern tarım yöntemlerinde kullanılan sentetik maddelerin toprağa verilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

  Organik Pamuk, konvansiyonel pamuğa göre tamamen doğal yöntemlerle üretilmekte ve doğanın korunmasını destek vererek, sürdürülebilir tarıma olanak sağlamaktadır. Karsu Tekstil, %100 organik pamuk ve organik pamuklu iplikler üreterek doğal ortamın korunmasına destek sağlamaktadır.

  Tarım alanlarında kullanılan çeşitli kimyasal maddeler, esas kullanım amaçlarının yanı sıra toprak, bitkiler, hayvanlar ve dolaylı olarak da insan yaşamı üzerinde önemli tehdit unsuru oluşturmaktadır. Çevr
eci hareketler sonucu bu zararlar hiçbir yanılgıya meydan vermeyecek şekilde tespit edilmiş ve tarımsal kirliliğe yol açan etkenlerin ortadan kaldırıldığı, tamamen doğal yöntemlerin kullanıldığı bir tarım yöntemi tanımlanarak bu yöntemin uygulanması konusunda çalışmalara başlanmıştır. Kimyasal yardımcı maddelerin henüz bulunmadığı dönemlerde binlerce yıl boyunca başarı ile uygulanmış olan bu yöntem "organik tarım" olarak isimlendirilmektedir.

Karsu Tekstil'in Organik Pamuk içeren ürünleri SKAL INTERNATIONAL ve SYSTAIN tarafından sertifikalıdır.

SKAL (Sustainable Textile Production ve Organic Exchange 100) :
%100 ve karışımında Organik pamuk bulunan (%5 vb.) ham ve boyalı iplik ve kumaşlarımızı,

SYSTAIN (Qualified by Systain ve Pure Wear) : %100 ve karışımında Organik pamuk bulunan iplik ve kumaşlarımızı kapsar.

Karsu Tekstil, ipliklerinde konvansiyonel pamuk yerine organik pamuk ta kullanarak, organik pamuk üretimine destek olmakta ve bu şekilde doğanın dolaylı yoldan da olsa korunmasına katkı sağlamaktadır.

 
PENGUENTÜRK. A.Ş.