Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

AKRİLİK / PAMUK

Akrilik pamukla karıştırıldığında ağırlık ve sertlik kazanmakta, pamuk; rutubet emme ve dayanıklılık sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra buruşmazlığı artırıcı bir özelliğe de sahiptir. "Yıka-giy" türünde spor giysilerde sıkça tercih edilir.

AKRİLİK
Akriliğin tuşesi yün ile benzerlik gösterir. Yoğunluğu az, ışık ve kimyasallara karşı dayanıklılığı yüksektir. Isıyı kolay iletemediği için akrilikten yapılan giysiler sıcak tutar. Kolay lekelenip kirlenmez, kirlendiğinde ise yıkama ve kuru temizleme ile tekrar eski tazeliğine kavuşur. Akrilik ışığa dayanıklıdır, bu sebeple uzun süre güneş ışığı altında kalan giysiler için de tercih edilir.

KARDE PAMUK İPLİKLERİ

Karde pamuk ipliği, penye ipliklerinden daha kısa stapelli pamuk elyafından üretilen, tarama işlemi yapılmamış bir ipliktir. Karde pamuk ipliği, ring iplik eğirme veya open end iplik eğirme sistemlerinden biriyle üretilir.

KARDE PAMUK (RİNG)
Tohum elyafları bitki tohumundan işlenerek elde edilir. Tohum elyafı denildiğinde pamuk elyafı ilk akla gelendir. 5000 yıldan beri dünyada tüm tekstil elyafları içinde en yaygın kullanımı olan pamuk, günümüzde toplam tekstil elyafı tüketiminin üçte birinden çoğunu oluşturan tek tohum elyafıdır. Üretimine paralel olarak tüketimi de sürekli artmaktadır.

PAMUĞUN GENEL ÖZELLİKLERİ
Pamuk Elyafının dayanıklılığı selülozik fibrillerin yapısı nedeniyle oldukça fazladır. Islak halde dayanıklılığı daha da artar.
Merserizasyon pamuk ipliğinin (kumaşının) parlaklığını ve dayanıklılığını arttırır.
Pamuğun boya alması ve boya haslığı iyidir.
Pamuk, alkalilerden zarar görmez. Pamuk bir sodyum hidroksit solüsyonu ile merserize edilerek elyafa dayanıklılık, düzgünlük ve parlaklık kazandırır.
Pamuk asetik asit gibi organik asitlerden etkilenmez.
Pamuk güveden etkilenmez.
Pamuklu kumaşların yüzeyi doğal olarak pürüzlü olduğundan kiri çabuk tutar, buna karşın kolay yıkanır. Çok sıcak su ile ve kuvvetli deterjan veya sabunla yıkansa bile zarar görmez.
Pamuk elyafının emiciliği hammaddesi olan selülozdan dolayı çok iyidir. Islak hissi vermeden nemi üzerine alabilir. Kendi ağırlığının % 65'ine kadar suyu damlama yapmadan üzerine alabilir.
Pamuk ısıyı genellikle kolay iletir. Bu yüzden pamuk serin tutan bir elyaftır. Pamuklu kumaşlar ısıyı iyi ilettiklerinden yazlık giysiler için idealdir. Eğer sıcak tutması isteniyorsa havlı ve tüylü olanlar tercih edilmelidir.
Pamuklu giysilerin yumuşak ve hafif olması nedeniyle giyimi çok rahattır.
Pamuk lifi ince ve yumuşak olduğundan tuşesi güzeldir.

Karsu Tekstil, penye pamuk ipliği üretiminin yanısıra karde pamuk ipliği de üretmektedir. Karde Pamuk ipliği üretiminde de penyede olduğu gibi Ege Bölgesi'nin yüksek kalitedeki pamukları kullanılmaktadır. Karde iplikleri size, ulaşılabileceğiniz en yüksek kalite, düzgünlük, sağlamlık ve temizliği sunmaktadır.

Karde İplikleri Hangi Alanlarda Kullanılıyor?
Genel olarak üst giyim, kot pantolonlar, havlular, bornozlar, spor giysiler, yazlık giysiler, serbest zaman ve iş kıyafetleri, gömlek, bluz, eşarp, çorap, eldiven vb. gibi tekstil ürünlerinde, döşemelik, yatak takımları gibi ev tekstillerinde kullanılır.
 
PENGUENTÜRK. A.Ş.