Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Untitled Document

TARİHÇE

1973
Şirketleşme

Karsu Tekstil San. ve Tic. A.Ş. Arif Molu'nun önderliğinde kendi vizyonunu paylaşan Kayseri'nin çeşitli kesimlerinin önde gelen esnaf, çiftçi ve işadamları ile 14 Mart 1973'te 500,000 TL sermaye ile kurulmuştur. Kuruluşundan hemen sonra, 22 Mart 1973 'te, sermayesi 30,000,000 TL'ye yükselmiş ve halka sunulmuştur. Çok kısa bir süre içersinde, halka sunulan hisseler Kayseri köylerinde yaşayanların yanısıra özellikle Almanya'da tekstil endüstrisinde çalışan Kayseri'li işçiler tarafından alınmıştır.

Şirketin kuruluşundan beri Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Sait Molu, şirket büyüdükçe yönetim sorumluluklarını, kardeşleri ve profesyonel yöneticileri ile paylaşmıştır. Karsu Tekstil San. ve Tic. A.Ş. kuruluşundan bu yana 9 defa sermaye artırımı yapmıştır. Şu anda şirketin ödenmiş sermayesi 35.100.498,43 YTL, kayıtlı sermaye tavanı ise 52.675.000 YTL'ye ulaşmıştır.

Karsu hisse senetleri, 1994'ten beri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem görmektedir.1976
26.784 iğ kapasitesi ile işletmeye geçiş
Arif Molu'nun girişimleri ve yoğun çabaları ile sağlam temeller üzerine kurulan KARSU TEKSTİL, onun ölümünden sonra da aynı vizyonu yürüten yöneticileri ile kurum olarak gelişimini tamamlamış ve 15 Haziran 1976 tarihinde 26.784 iğ kapasite ile Türkiye'nin en modern iplik fabrikası olarak üretime başlamıştır.


1986
44.000 iğ kapasitesine ulaşıldı
Gelişim ve verimliliğini sürekli artıran KARSU TEKSTİL bu gelişmesini kapasite arttırımı ile daha da büyütmüş ve 17.200 iğ kapasiteli ek tesisleriyle 44.000 iğ kapasitesine ulaşmıştır.


1987
Arif Molu Meslek Lisesi
Endüstriyel gelişme ve ilerleme, sosyal sorumluluğu da beraberinde getirerek öncelikle bir teknik eğitim kurumu oluşturma çabalarına yönelinmiştir. Karsu Tekstil Sanayii'nin kurucusu Arif Molu anısına, Karsu Tekstil Sanayii yönetimini sürdüren oğullarının öncülüğü ile Karsu tarafından inşaa ettirilen okul, 1989 yılında eğitime açılmıştır. Bölgedeki sanayii kuruluşlarının nitelikli eleman gereksinimini karşılamak ve daha yüksek teknik öğretime öğrenci yetiştirmek amaçlı eğitim veren ARİF MOLU Anadolu Teknik ve Endsütri Meslek Lisesi'nde bölge gereksinimleri gözönünde tutularak makine, tesviye, dokuma, iplik, boya-apre, tekstil ve kimya alanlarında öğrenim vermektedir.


1990
1990 Mürüvvet Molu Camii
Karsu Tekstik İplik fabrikası karşısında, Süksün kasabası girişinde Karsu Tekstil tarafından geleneksel mimarimize uygun olarak bir cami inşa edilmiştir. Karsu Tekstil Sanayii'nin kurucusu Arif Molu'nun eşi Mürüvvet Molu adına oğullarının girişimi ile yaptırılan cami Karsu çalışanlarına, Süksün ve civar beldeler halkına hizmet vermektedir.

1993
60.400 iğe ulaşıldı.
Sürekli gelişen kalitesiyle yurtiçinde aranan bir iplik olan Karsu tekstil mamulleri, üstün kalitesiyle yurtdışında da yoğun ilgi görmüş ve buna firmanın güçlü finans yapısı da eklenince, tekrar kapasite artırımına gerek duyulmuştur. 1993 yılında yeni yapılan tesislerle 60.400 iğ kapasiteye ulaşılmıştır.


1994
Borsaya Giriş
Karsu Tekstil, hisselerinin %32'sini halka açarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda kote edilmiştir. Aynı yıl finans gücünü ispat eden Karsu Tekstil, en büyük 500 Türk şirketi sıralamasında ilk 250 şirket arasında yerini almıştır.


1995
Avusturya’lı Lenzing Firması İle Anlaşma
Yenileşme ve değişim yaklaşımı KARSU' da her zaman önde gelen bir prensiptir. Bu yönde hareketli makina parkı, Avrupa ve Japon sistemleri ile geliştirilmiş ve bu yeni teknoloji ile modal, mikromodal, lyocell, viskon, akrilik, polyester, yün, keten iplikler ve bunların karışımları üretilmeye başlanmıştır. Karsu Tekstil, Avusturya’lı Lenzing firması lisansı ile Türkiye'deki tek Modal iplik üreticisi olmuş, %100 modal ve modal karışımlı iplik üretiminde dünya lideri olmayı başarmıştır.


1996
Dr.Sait Molu Acil Servisi
Türkiye'nin sayılı Tıp Fakültelerinden, Erciyes Üniversitesi Gevhar Nesibe Tıp Fakültesi bünyesinde, Fakülte hastanesinin büyüklüğüne ve Orta Anadolu'nun ihtiyacını karşılar nitelikte bir acil servis ünitesi Karsu Tekstil tarafından yönetim kurulu başkanımız Dr. Sait Molu adına yaptırılmış ve bölge halkının hizmetine sunulmuştur.


1997
110.000 iğe ulaşıldı.
Karsu Tekstil İpliklerinin kalite sürekliliği ile yurtiçi ve yurtdışında sürekli talep görmesi ve özellikle Türkiye'de tek üreticisi olduğu Lenzing-Modal'ın kazandırdığı artı değerler sonucu tekrar kapasite artırımına gidilmiştir.
En modern teknoloji ile donatılmış olan yeni ek tesisler başlıbaşına bir fabrika büyüklüğünde ve niteliğindedir.
Open end iplik de üreten bu yeni fabrikasıyla birlikte Karsu Tekstil Sanayii 60.000 metre karelik kapalı alanı, 110.000 iğ kapasite ile Türkiye'nin en büyük ilk on iplik fabrikası arasında yerini almıştır.1998
Mürüvvet Molu Acil Servisi
Sanayiide kazandığı haklı başarısının yanısıra sosyal hizmet sorumluluğunu da sürdüren KARSU TEKSTİL Kayseri Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesinin önemli bir eksiğinin giderilmesine yardımcı olmuş ve yönetim kurulu üyelerinin anneleri, Karsu Tekstil kurucusu Arif Molu'nun eşi Mürüvvet Molu adına SSK Hastanesi bünyesinde modern bir acil servis yapımını ve techizatını da üstlenmiştir.


1999
Örme Kumaş
Örme kumaş ve hazır giyim üretimi yönünde entegrasyona gidiş kararı alan ve bu doğrultuda KARSU KONFEKSİYON SANAYİ VE PAZARLAMA A.Ş.'yi kuran KARSU GRUBU, seçkin müşteri portföyüne hizmet ederek üretim ve yatırımlarına devam etmektedir.

Karsu Molu Spor

Sosyal faaliyetlerin gençliğin ruh ve beden gelişimi ile ilgili olduğuna inanan Karsu Tekstil, 1999 yılında KARSU MOLU SPOR KULÜBÜ'nü kurmuştur. Özellikle bayan voleybol ve okçuluk alanında büyük başarılara imza atan KARSU MOLU SPOR gün geçtikçe başarı çizgisini yükseltmektedir.2000
115.000 iğe ulaşıldı.
Elite (compact) iplik makineleri devreye alınmıştır. Kapasite 115.000 iğ eşdeğerine ulaşmıştır.


2001
Dünya Standardı
Nisan 2001 tarihinde Kalite güvence Sistemimiz BVQI firması tarafından akredite edilerek belgelenmiştir.


ALATEKS A.Ş. ile Ortaklık Gerçekleşti.
Filofibra SA (İsviçre) ve Saffimit SA (İsviçre) firmalarıyla ortak girişim şirketi LKF Tekstil Boya Sanayii A.Ş. kurulmuştur. LKF A.Ş. Alateks Tekstil Boya Sanayii A.Ş. 'nin çoğunluk hisselerini satın almıştır. Karsu Konfeksiyon A.Ş., ana şirket Karsu Tekstil A.Ş. ile birleşmiştir.2003
Vortex Teknolojisi
Vortex (Hava Jeti) ile iplik eğirme teknolojisi denenmeye başlanmıştır. Aynı yıl daha sonra iplikte “aranılan bir marka” olacak olan KarVis® markası tescil edildi.

2004
AdvanSA ile anlaşma
AdvanSA ile yapılan anlaşma sonucunda Coolmax® ve Thermolite® kumaşlar için iplik üretimine başlandı. Karsu, Türkiye’de bu markalar için kesikli liflerden üretim yapan yetkili tek iplik üreticisi oldu.


2007
Thermocool® iplik üretimi
AdvanSA ile yapılan anlaşma sonucunda Thermocool® kumaşlar için iplik üretimine başlandı. Karsu bu ipliğin üretilmesinde de Türkiye’de tek üretici olmuştur.


2008
Promodal iplik üretimine başlandı.
Karsu, Strateji ortağı Lenzing AG firması tarafından üretilen Promodal elyafından iplik üretiminde Türkiye’de tek Dünyada sayılı üreticiden birisi olmuştur.

Entegre Sistem Belgeleri Alındı.
ISO 9001, ISO14001 ve ISO18001’i içeren entegre denetim başarıyla tamamlanarak BVQI tarafından belgelendirmesi yapıldı.

En Yüksek Kalitede İplik Üreticisi Sertifikası
Lenzing AG, Kendi ürettiği liflerden yapılan iplikleri düzenli olarak test ederek Karsu’nun iplikteki kalitesini belgeledi. Karsu’ya en yüksek kalitede iplik üreticisi sertifikası verildi.

Teknik Tekstil Ürünleri Üretimi
Güç tutuşur özellikli metaaramid, paraaramid, Karbon, Lenzing FR® gibi liflerden iplik ve örme kumaş üretimine başlandı. Bu alanda spesifik ürünler geliştirildi.
 
2009
Airjet Teknolojisinde  makine parkı 14 makineye ulaştı.

Techtexil 09’da Teknik Ürünlerin Tanıtımı
Teknik ürünlerimizin ilk olarak tanıtıldığı Techtexil 09 Frankfurt fuarında yeni ürünlerimize yoğun ilgi gösterildi.

PENGUENTÜRK. A.Ş.