Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Vizyonu geniş bir İnsan, Arif Molu


Karsu'nun öyküsünün izleri şu anda Karsu Yönetim Kurulu'nda görev yapmakta olan dört Molu kardeşin babası Arif Molu'nun son zamanlarına dayanmaktadır. Saygıdeğer Arif Molu, 1920'li yıllardan itibaren özellikle Kayseri ve dolaylarında bir çok gelişime öncülük etmiştir.

Saygın bir işadamı, güvenilir bir müteahit ve çoğu zaman da cesaretli bir girişimci olan Arif  Molu, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin sadece Kayseri ve yöresinde değil ülke genelindeki bir  çok projeye imzasını atmıştır. Kayseri-Sivas, Afyon-Sandıklı, Diyarbakır-Cizre (Kurtalan)  demiryolları, Kayseri (Sümerbank) Tekstil Kombinesinin kuruluş çalışmaları Dicle (Tigris)  Köprüsü ve Gebere (Niğde)'de ülkenin ilk toprak barajı eserlerinden bazılarıdır.

İkinci Dünya Savaşı'nı takiben, demokrasi, liberalizm, ve serbest girişimcilik rüzgarlarıyla  birlikte Arif Molu, Kayseri'de zirai ve endüstriyel girişimler üzerine odaklanmıştır. Karasu  Vadisi'ndeki çiftliğine su getirmek için su kanalları ve su kemerleri inşa etmiş, daha sonra  sanayileşme projelerinde de geniş ölçekli özel yatırımlar oluşturmaya yönelmiştir. Öncülük  ettiği Şeker Rafinerisi ve bugünkü adıyla "Orta Anadolu Tekstil" olan tekstil kombinesi  ülkedeki özel girişimin ilk örneklerindendir.

50'li yılların sonu ve 60'lı yıllar boyunca süregelen, 1973'lerin politik ve ekonomik istikrarsızlıkların oluşturduğu aksamalara rağmen, Arif Molu vatanının insanlarına devlet özel sanayi yatırımları aracılığıyla gelişmiş, modern, sanayileşmiş toplum olma yolunda yol gösterici bir yön çizmiştir.

Arif Molu'dan sonra, oğulları - Sait, Faruk, Metin ve Mustafa - misyonunu özenle üstlenmişlerdir. Kardeşlerden en büyüğü - Sait Molu - babasını takiben Karsu Tekstil'in kuruluşuna önderlik etmiş; ve kuruluşundan beri Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini devam ettirmiştir.

PENGUENTÜRK. A.Ş.